Czy masz ochotę spotkać się
ze
zbójem Szydło, legendarnym założycielem
miasta Szydłowa i...  ..."przeżyć" ?!

Mowa tu oczywiście o nieoczekiwanej przygodzie,
jaką przeżyją uczestnicy wycieczki, którą Ty postanowiłeś
im zorganizować.


W  Województwie Świętokrzyskim gospodynie domowe nigdy nie straszyły niegrzecznych dzieci "babajagami", złymi wilkami ani  groźnymi smokami.  Od  niepamiętnych czasów w roli środka dyscyplinującego używani byli miejscowi zbóje.
Owe postacie, na wpół legendarne i historyczne, "pełnokrwiste" w zachowaniu - stanowią regionalną tradycję, znaną doskonale w województwach ościennych. Stąd do rangi obelgi awansowało tam określenie "Ty zbóju świętokrzyski!!!", a do mieszkańców naszej Ziemi przylgnęło powszechnie używane przezwisko "Scyzoryki".

Twoja wycieczka może być "nieoczekiwanie napadnięta" przez zbója Szydłę. Jeśli tylko wycieczkowicze należą do ludzi średnio zamożnych, w napadzie chętnie weźmie udział również zbój Malarski, zbój Zakuta - Zarzycki i kilku innych...  Kto wie, może nawet unikalna kobieta-zbój , panna Barbara Rusinowska (
ze szlacheckiego rodu - postać historyczna) też się pojawi ?

Z całą pewnością nie napadnie na was zbój Madej, bo ten odrażający typ jest zbyt wulgarny i nazbyt brutalny, a także nie posiada należytego poszanowania dla sakiewek podróżnych...  Dlatego jest prawdziwym outsiderem w naszym wesołym, zbójeckim środowisku.

"Napad" na organizowaną przez Ciebie wycieczkę, bez wątpienia okaże się miłym i ekscytującym przeżyciem, oraz znakomitym pretekstem do zapoznania się z niezliczoną wprost ilością miejscowych legend, opowiastek, facecji i "gadek" - opowiadanych przeze mnie w miejscowej gwarze.
Gadek spisanych przez "zbója" Ozgę (Józef Ozga  Michalski).
Wycieczkowicz zamiast zbiednieć (dosłownie i w przenośni) w jego wyniku, wyjdzie zeń bogatszy o znajomość specyficznej atmosfery tej Ziemi, bogatej w historię i zwyczaje o rodowodzie nierzadko jeszcze z czasów przedchrześcijańskich.
A może twoim wycieczkowiczom przytrafi się spotkanie z bardzo czarującą, miejscową czarownicą ?  W tym regionie Polski nigdy nic nie wiadomo...


Zbójecka ochrona na szlakach Łysogór.
Skuteczność ochrony została dostosowana do standardów unijnych. Wynosi zatem do 99,99% - najwyższy  poziom usług w aktualnie obowiązującym systemie społeczno-politycznym. (średnia skuteczność: +/- 10%)
 CENNIK:
W okresach luzowania obostrzeń pandemicznych oraz wojny na Ukrainie, wszyscy pazerni biznesmeni i geszefciarze chcą natychmiast powetować sobie planowane, jednak nieuzyskane zyski - bezzasadnie nazywając je stratami. Najlepiej z sowitą nawiązką. Stąd bierze się szaleństwo podnoszenia cen na wszystko! Wzrastają nawet ceny żywności - choć obecnie, jak i w czasie pandemii, ludzie w zasadzie muszą jeść i pić tak, jak zazwyczaj...
Zbój Szydło również jest pazerny, a na dodatek rozzłoszczony wzrostem ceny detalicznej wody życia (Aqua Vita), która jest niezbędna dla zapewnienia mu długowieczności. Dlatego jego taryfikator, także poszybował na Łysicę.

       Taryfa zwykła:   Łącznie: 389 zł. - za każdy dzień wycieczkowy. (Zaliczka w kwocie zaledwie 130 zł. jest płatana "z góry". Nie podlega zwrotowi, w przypadku rezygnacji z usługi.) Liczba uczestników nie większa niż 47 osób.
      Ta iście zbójecka opłata, jest niezależna od faktycznej ilości godzin, poświęconych przez Zbója w danym dniu, na kontakt z turystami. "Dzień wycieczkowy" zbója Szydło rozpoczyna się zazwyczaj już o 4:00 , a kończy około 22:00. -  czyli 18 godzin. Tym "zbój-przewodnik" różni się od zwykłego przewodnika turystycznego, który nie potrzebuje czasu na dobór i łatanie odzieży, oraz przeglądy, konserwacje i pakowanie sprzętu "do skutecznego przekonywania". W przeliczeniu, daje to zbójecką stawkę godzinową,
(389 / 18 = 21,61) w wysokości zaledwie 21zł . i 60gr. za godzinę pracy. Dla porównania, mechanik samochodowy ze średnim wykształceniem w Górach Świętokrzyskich, ma obecnie stawkę około 60 zł za 1 godzinę.
      Zatem turysta nie musi się martwić, że przedłużenie zaplanowanej wycieczki o godzinę lub trzy, będzie skutkowało dodatkowym wynagrodzeniem zbója-przewodnika. Nie potrzebuje więc w jej trakcie psuć sobie humoru, nerwowym spoglądaniem na zegarek. Natomiast "zbój-przewodnik" w całości poświęca się obsłudze turystycznej, więc z prostej konieczności musi zapomnieć o wszystkich innych, osobistych przyjemnościach codziennego "zbójowania" - które uwielbia.

     Taryfa obniżona (dla starszego pokolenia, oraz młodzieży wychowywanej stresowo z używaniem przemocy):
Łącznie: 250 zł. - za każdy dzień wycieczkowy. (Zaliczka w kwocie zaledwie 130 zł. jest płatana "z góry". Nie podlega zwrotowi, w przypadku rezygnacji z usługi.) Liczba uczestników nie większa niż 47 osób.
Uwaga!
Wystarczy incydent tylko z jedną osobą wychowywaną nowocześnie-bezstresowo (lub bez przemocy) w składzie takiej wycieczki, aby zbój odmówił dalszej opieki i ochrony w trakcie jej trwania. A to zbój!!!
  
     Taryfa ulgowa:
   Łącznie: 0,0 zł. - za każdy dzień wycieczkowy. Usługobiorcy muszą jednak opłacić jednorazową, bezzwrotną zaliczkę na pokrycie kosztów dojazdu oraz przygotowania zbójeckiego sprzętu, w wysokości 130 zł. Taryfa ulgowa przysługuje grupom składającym z osób ubogich, w których średnia zarobków miesięcznych wszystkich uczestników, nie przekracza 2000 zł. na osobę.

      Przypadki nie objęte cennikiem, należy uzgadniać na adres e-mail: zboj.szydlo53@gmail.com
MENUDOMOWA

Powrót na stronę domową.
lysa.gora@wp.pl Radosny licznik
odwiedzin:

Krzysztof Majcher © Copyright 2005 (e-mail:  webmaster)